Karşıyaka

Karşıyaka

 

Karşıyaka pimapen pvc kapı satış montaj ve servis hizmetleri sunmaktayız. Pimapen yeni yapılan yapılarda en çok tercih edilen ve renk seçenekleri olarakda geniş ürün yelpazesi sunar. Eski yapılarda kullanılan ağaç kapı pencerelerin zamanla yıpranarak çürümesi sonucunda artık değişim zamanı gelen pencereler pimapen pvc doğrama ile değiştirilmektedir. Pimapen boyama ve cila yapma ihtiyacı olmaz bakımı son derece kolaydır nemlı bez veya deterjan ile temizlenebilir solma yapmaz çürüme yapmaz ve uzun yıllar kullanabilir bir sistemdir. Ağaçtan yapılan pencere ve kapılar ise boya yada cila yapılmaz ise zamanla hava şartlarından dolayı deforma olur. Pimapen ısı yalıtımı sağlar içerdeki ısıyı korur buda enerji tasarrufu sağlar.

Karşıyaka hızlı şekilde gelişmesi yeni inşaatlar yapılması ve eski binalarında tadilat yapılması ile gelişimi devam etmektedir buda Karşıyaka pimapen firması, firmaları, pimapen şirketi, şirketleri, pimapenci, pimapenciler, bu bölgede hizmet vermeye başlamıştır. Firmamız ile iletişime geçerek Karşıyaka en uygun pimapen fiyatları ile sizlerde bizi tercih edebilirsiniz. Firmamız Karşıyaka pimapen tamir servis hizmeti sunmaktadır.

Karşıyaka Mahalleleri;

Aksoy mahallesi, Alaybey mahallesi, Atakent mah, Bahariye mah, Bahçelievler mah, Bahriye Üçok , Bostanlı , Cumhuriyet , Dedebaşı , Demirköprü , Donanmacı , Fikri Altay mah, Goncalar , İmbatlı , İnönü , Latife Hanım , Mavişehir , Mustafa Kemal , Nergiz mah, Örnekköy , Sancaklı , Şemikler , Tersane , Tuna , Yalı mahallesi, Yamanlar , Zübeyde Hanım , Karşıyaka pimapen yapan, pimapen yapan yerler, pimapen ustası, Karşıyaka pvc doğrama doğrama, pvc pencere Karşıyaka, pvc kapı

 

Karşıyaka ilçesi tarihi hakkında kısa bilgiler;

Karşıyaka, Türkiye`nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Bayraklı, kuzeydoğusunda Bornova, kuzeyinde Menemen, batısında Çiğli ilçeleri, güneyinde İzmir Körfezi bulunmaktadır. Yamanlar Dağı`nın eteği ile deniz arasında kalan kısımda şehir dokusu ile büyük ölçüde bütünleşmiş bir ilçedir.

İNGEV`in araştırmasına göre Karşıyaka Türkiye`nin en gelişmiş 7. ilçesidir.

Yerleşim alanı İzmir şehir merkezinin karşısında bulunması sebebiyle 'Karşıyaka' adını almıştır. 19. yüzyıl Batı kaynaklarında 'Kordelio' adı altında anılmıştır. 'Batılı Kordelyo' ismini önceleri Haçlı Seferleri komutanı İngiltere Kralı I. Richard ile bağlantılandırmışlar ise de, buralara hiç gelmemiş olan kralın Kordelyo ismi ile ilişkisi olabileceği tezi daha 19. yüzyıl kaynaklarında reddedilmiştir. 13. yüzyıl Bizans kaynaklarında bölgede yer alan ve yeri tam olarak tespit edilemeyen 'Kordeleon' adlı bir yerleşimin bahsi geçmektedir ve ismin kökeninin bu tarihlerden de geriye götürülebileceği savunulmuştur.

Buna göre Kordelyo`nun öz bir Anadolu ismi olabileceği söz konusu edilmekte ve etimolojik olarak Gordion, Gördes, Kardakçı Dağı, Kardamyla gibi benzer Anadolu isimleri ile bağı bulunabileceği öne sürülmüştür.[3]. Sanskrit`teki 'grha-', Slav dillerindeki 'grad', Latince`deki 'hortus' ve Almanca/İngilizce`deki 'garden' kelimeleri ile bağlantılı olarak, 'herhangi bir amaçla tecrit edilmiş yer, kesik, kale, bahçe' gibi anlamlar taşıyabilen Hititçe/ Luvicedeki 'gurta'  kelimesi ile Pelasgların/Luvilerin/Lidyalıların dillerinde 'geçit, boğaz, vadi' anlamına gelen 'ela' bileşmesi ve sonradan eski Grekçe ve çağdaş Yunancada yer isimlerinin sonuna gelen -ieon, -eio son ekinin aktarılmasıyla oluşturulduğu öne sürülmüştür.

Tarihçe

Karşıyaka, 1865 yılında İzmir-Menemen demiryolunun hizmete girmesiyle yerleşime açılmış ve özellikle 1874 sonrasında İzmir merkez (Konak) ile vapur seferlerinin başlatılmasıyla gelişmiş bir yerleşim yeridir. 2008`de ilçenin doğusundaki bazı mahalleler yeni kurulan Bayraklı ilçesine bağlandı.

Coğrafya

Karşıyaka, İzmir Körfezi`nin kuzeyinde yaklaşık 51 km`lik bir alana yerleşmiştir.[5] Rakımı 1 ila 700 metre arasında değişir. Sınırları içerisinde Yamanlar Dağı bulunmaktadır. İlçenin doğusunda Bayraklı, kuzeydoğusunda Bornova, kuzeyinde Menemen, batısında Çiğli ilçeleri, güneyinde İzmir Körfezi bulunmaktadır.

site ekle