Tire

Tire

 

Tire pimapen pvc kapı satış montaj ve servis hizmetleri sunmaktayız. Pimapen yeni yapılan yapılarda en çok tercih edilen ve renk seçenekleri olarakda geniş ürün yelpazesi sunar. Eski yapılarda kullanılan ağaç kapı pencerelerin zamanla yıpranarak çürümesi sonucunda artık değişim zamanı gelen pencereler pimapen pvc doğrama ile değiştirilmektedir. Pimapen boyama ve cila yapma ihtiyacı olmaz bakımı son derece kolaydır nemlı bez veya deterjan ile temizlenebilir solma yapmaz çürüme yapmaz ve uzun yıllar kullanabilir bir sistemdir. Ağaçtan yapılan pencere ve kapılar ise boya yada cila yapılmaz ise zamanla hava şartlarından dolayı deforma olur. Pimapen ısı yalıtımı sağlar içerdeki ısıyı korur buda enerji tasarrufu sağlar.

Tire hızlı şekilde gelişmesi yeni inşaatlar yapılması ve eski binalarında tadilat yapılması ile gelişimi devam etmektedir buda Tire pimapen firması, firmaları, pimapen şirketi, şirketleri, pimapenci, pimapenciler, bu bölgede hizmet vermeye başlamıştır. Firmamız ile iletişime geçerek Tire en uygun pimapen fiyatları ile sizlerde bizi tercih edebilirsiniz. Firmamız Tire pimapen tamir servis hizmeti sunmaktadır.

Tire Mahalleleri;

4 Eylül mah., Adnan Menderes mah., Akçaşehir , Akkoyunlu , Akmescit mahallesi, Akyurt mahallesi, Alacalı , Alaylı , Armutlu , Atatürk mah., Ayaklıkırı , Bahariye , Başköy , Boynuyoğun , Büyükkale , Büyükkemerdere , Büyükkömürcü , Cambazlı , Cumhuriyet , Çayırlı , Çeriközü , Çiniyeri , Çobanköy , Çukurköy , Dağdere , Dallık , Dere , Derebaşı , Dereli , Dibekçi , Doyranlı , Duatepe , Dumlupınar , Dündarlı , Eğridere , Ertuğrul , Eskioba , Fatih , Gökçen , Halkapınar , Hasançavuşlar , Hisarlık , Hürriyet , Işıklar , Işıklı , İbni Melek , İhsaniye , İpekçiler , İstiklal , Kaplan , Karaca Ali , Karateke , Ketenci , Kırtepe , Kızılcahavlu , Kireli , Kocaaliler , Kurşak , Kurtuluş , Küçükburun , Küçükkale , Küçükkemerdere , Küçükkömürcü , Kürdüllü , Mahmutlar , Mehmetler , Musalar , Ortaköy , Osmancık , Paşa , Peşrefli , Sarılar , Saruhanlı , Somak , Toki , Topalak , Toparlar , Turan , Turgutlu , Üzümler , Yamandere , Yeğenli , Yemişler , Yeni , Yeniçiftlik , Yenioba , Yenişehir mahallesi, Tire pvc doğrama , pvc pencere Tire, pvc kapı, Tire pimapen yapan yerler, pimapen yapan yer

 

Tire ilçesi tarihi hakkında kısa bilgiler;

Tire, Türkiye`nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, batısında Torbalı ve Selçuk ilçeleri, güneyinde Aydın ili bulunmaktadır.

Tarihçe

Tire çağlar boyu zengin coğrafyasının sağladığı olanaklarla birçok uygarlıklara sahne olmuştur. Bunlar Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemleridir. Ancak özellikle Türklerin Tire`yi ele geçirmesinden sonra Tire`de çok zengin tarihi ve kültürel bir birikim sağlanmıştır. Tire tarihçi Pachmeres`in deyimi ile 'Keşişler Yöresi', Şerafeddin Zafernamesi`nde 'Rum`un Meşhur Kenti', Evliya Çelebi`nin Seyahatnamesinde 'Şehr-i Muaz-zam Tire' olarak adlandırılan bir beldedir. Katip Çelebi (1608-1656) Tire`yi 'Eski Taht Şehri' olarak nitelendirirken, 1908 Aydın Vilayeti Salnamesi`nde ilçe 'Ulemalar Yatağı' olarak geçmektedir.

Tire`nin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bununla beraber M.Ö. 2000 yıllarında adının geçtiği ve Hititler dönemine kadar uzanan kaynaklarda adının Hisar-Kale anlamına gelen Tyhra, Thira, Thyroıon, Apeteria, Teira ve Roma döneminde şehir anlamına gelen Arkadiapolis adıyla geçtiği görülmektedir. Hitit arşivi belgeleri Kadeş Savaşı`na katılanları sayarken Turşalardan (Tirha) söz etmektedir. Frigyalılar döneminde Heraklid Sülalesinin egemenliği altına giren Küçük Menderes Vadisinde bu dönem Frig Krallığının yıkılması ile son buldu. Tarihi kaynaklardan bu döneme ait hiçbir bilgi edinilememekte ve dolayısıyla bu tarihler karanlık olarak kalmaktadır. Lidya Devletini ünlü krallarından Gieges`in Tire`de görev yapması da yörenin önemini arttırmıştır. Daha sonra Thomos (Bozdağ)`dan inen Faktalos (Sart Deresi) çayının altın rezervleri Lidya`yı zengin bir ülke yapmış ve dünyadaki ilk madeni sikke burada basılmıştır. Lidyalılardan sonra M.Ö. 650`li yıllarda Pers egemenliğine giren Tire, kısa bir süre sonra tekrar Lidya`ya bağlanmıştır. Lidya Kralı Krezüs`ün döneminde yeni ve büyük bir uygarlık ile büyük zenginlik oluşturulmuştur. Sonraki dönemlerde Tire Romalılara geçmiş, bu dönemde de Anadolu`nun en seçkin şehri konumunu sürdürmüştür. Bu dönemde Tire bir Hristiyan şehri haline gelmiş ve birçok yerde kiliseler ve ayazmalar yapılmıştır. Bu dönemin eserlerinden Halkapınar köyündeki II. Teos`un anıtsal mezarı dikkate değer bir örnektir.

Tire`nin Bizans döneminde de Kadıköy (İstanbul) ve Nikaea (İznik) meclislerinde de etkin, karar verici bir konumu olduğu bilinmektedir.

1390 yılında Aydınoğulları Beyliği Osmanlılara bağlanınca Beylik Lideri İsa Bey Tire`e oturmaya zorunlu tutulmuş ve başkent Selçuk`tan çıkarılmıştı Yıldırım Bayezid İsa Bey`in Kızı Hafsa Sultan`ı alarak akrabalık sağladı. Bu olay Beyliğin ilk sona erişi oldu. Osmanlı Devleti`nin Ankara Savaşından yenik çıkması siyasi dengeyi değiştirdiği gibi Aydınoğulları Beyliği`nin yeniden tarih hanesinde görülmesini sağladı. Beyliğin Ankara Savaşından sonraki yönetim kenti Tire olmuş, Beylik Lideri İsa Bey`in çocukları Musa ve II. Umur Beyler babalarının ölümünden sonra Beyliği Tire`den yönetmişlerdir.

1426 yılında kesin olarak Osmanlı Devleti`ne bağlanan Tire, gerek siyasi gerek ekonomik ve gerekse kültürel varlığı nedeniyle Osmanlıların bu kente daha ciddi eğilmelerini sağlamıştır. Bu dönemde yeni kurulan Aydın vilayetinin sancağı da Tire olmuştur. Özellikle II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde girişilen imar, hareketleri kenti kısa sürede imparatorluk sınırları içinde birinci dereceden kent konumuna sokmuştur.

Türkiye`nin idari örgütlenmesinde önemli yer alan Tire, 1922`de Kurtuluş Savaşının kazanılması ve 1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile 20 Nisan 1924 tarihli sancakların kaldırılması ve yerlerine illerin kurulması kanunu ile yeni kurulan İzmir iline bağlanmıştır.

Ekonomi

İlçe ekonomisi tarım, ticaret ve sanayiye dayanmaktadır. Tarım ürünleri başta pamuk olmak üzere, buğday, arpa, tütün, susam ve her türle meyve, sebzedir. Arıcılık ilerlemiş durumdadır. Besi ve süt inekçiliği gelişmiştir. Tire Organize Sanayi Bölgesi`nin kurulması sonucunda, ilçede sanayi de önemli ivme kazanmış bulunmaktadır.

site ekle